Wyposażenie samochodu

Przy zakupie samochodu często są zadawane pytania:
Jakie wyposażenie potrzebuje? Czy te gadżety w aucie są mi w ogóle potrzebne? Co oznaczają te pojęcia i jakie mają funkcję?
Każdy dla siebie musi zdecydować, jakie wyposażenie w aucie jest mu ważne. Jest to zależne od wielu faktorów. Jak często jeżdżę samochodem? Jeżdżę więcej w mieście czy na autostradach? Czy w czasie jazdy moja uwagę rozpraszają telefonaty (oczywiście tylko przez zestaw głośnomówiący)? No i w jakim stopniu mogę sobie finansowo pozwolić na bogate wyposażenie?
My wyjaśnimy terminy. Jeżeli ktoś z Was ma jakieś nowe pojęcie, którego nie rozumie, to proszę się nie wahać i do nas napisać. Chętnie wyjaśnimy funkcję nowych gadżetów.

Słownik terminów motoryzacyjnych:

Jest to system wspomagający kierowcę, który rozpoznaje pojazdy z jadące przed autem, oblicza ich prędkość i interwencje hamulcowe i silnikowe i utrzymuje dystans. Współpracuje z tempomatem. Bardzo pomoce szczególnie na dłuższych trasach.
ACC może być aktywowane przy prędkości od 30 do 180 km na godzinę. Sterownik działa system za pomocą przycisków na kierownicy, żądana prędkość jest pokazywana przed diody LED na prędkościomierzu. Może ona być zmieniana w odstępach dziesięciu kilometrów na godzinę.
Sercem systemu ACC jest Sensor Control Unit (SCU): jednostka czujnika kontrolera. Jest on ukryty w przedniej części samochodu.

System automatycznie przełącza się na prawidłowy rozkład światła. Rozróżnia się światła na autostrady, drogi krajowe, miejskie oraz na trudne warunki atmosferyczne.

Audi pre sense to pakiet technologii przewidywalne bezpieczeństwo. Jest on dostępny w większości dużych liniach modelowych Audi w różnych konfiguracjach.
W wersji seryjnej Audi pre sense podstawowej, system analizuje informacje z czujników ESP. Jeśli zgłosisz hamowanie awaryjnego lub poślizg, interweniuje kontroler. W zależności od sytuacji aktywuje światła awaryjne i zaczyna zamykać szyby boczne i okno dachowe. Ponadto napina adaptacyjne zawieszenie pneumatyczne i napina pasy przednich foteli. Napięcie pasów, które zostanie uruchamiane w małych silnikach elektrycznych jest odwracalna - jeżeli nie ma zderzenia, pasy zostają rozluźnione.
Etapy rozwoju nowego systemu bezpieczeństwa nazywają się Audi pre sense front, Audi pre sense rear und Audi pre sense plus. Współpracują z systemami wspomagania kierowcy adaptive cruise control z Stop & Go-Funktion i Audi side assist.
Audi pre sense z przodu monitoruje ruch przed samochodem na możliwe ryzyko kolizji. System wspomaga kierowcę w wielu etapach. Pierwszym z nich jest to ostrzeżenie, drugie szarpnięcie ostrzegawcze, który jest wyzwolone przez krótki impuls hamowania. Jeśli noga kierowcy jest już na hamulcu, wprowadza wspomaganie hamulców opóźnienie. Nawet manewr zapobiegawczy - często lepsze rozwiązanie - nadal będzie to możliwe w tej chwili.
Gdyby kierowca pozostał bierny, następuje trzeci etap- częściowe hamowanie. One opóźnia samochód początkowo z około jedną trzecia możliwej siły na pedale. Aktywuje światła awaryjne i zaczyna zamykać szyby boczne i okno dachowe i następuje napięcie pasów.
Jeśli pełna wersja pre sense plus to na pokładzie, następuje etap czwarty- pierwszy częściowe hamowanie, teraz już na poziomie średnio zaawansowanym, a następnie pełne opóźnienie, podczas którego pasy są całkowicie dokręcone. To trwa około pół sekundy przed uderzeniem, w tym czasie kolizji nie da się uniknąć. Audi pre sense pomaga maksymalnie zmniejszyć prędkość na 40 km / h , aby złagodzić skutki wypadku.

Aktywny lane assist "Lane Assist" pomaga w celu zapobiegania wypadkom z powodu niezamierzonego zjazdu z pasa i zapewnia wysokie bezpieczeństwo na autostradach i drogach szybkiego ruchu. W przypadku nienadzorowanego zmiany pasa ruchu, ostrzega Lane Assist wizualnie i daje sygnał w kierownicy (np. Touareg).
W zależności od pojazdu steruje Lane Assist również w sposób ciągły i miękki. Jeśli nie ma wystarczającej siły przeciwdziałania kierownicy, aby utrzymać pojazd na drodze, kierowca jest także informowany przez wibracje w kierownicy. Gdy system nie wykryje znaczącego ruchu kierowcy w układzie kierowniczym, sygnalizuje dźwiękowo i wizualnie o przejęciu kierownicy, a następnie wyłącza się. System rejestruje z prędkością 65 km / h z wykorzystaniem kamery w pobliżu wewnętrznego lusterka, oznakowania drogowe - dotyczy to linii ciągłych i oznaczenia, które są przerywane. Ponadto, lane assist działa również w ciemności i w czasie mgły. tylko bez widocznych oznaczeń pasa ruchu, system nie działa.
Kierowca może "Lane Assist" w każdej chwili "zlekceważyć" przy niewielkim użyciu siły i nie jest zwolniony z odpowiedzialności prowadzenia samochodu.

Trailer Stability Assist (TSA) jest dodatkową funkcją ESP (Electronic Stability Program) i zapewnia większe bezpieczeństwo podczas holowania przyczepy. System stale monitoruje potencjalne tendencje drgań i ewentualnie hamuje poprzez zmniejszenie momentu obrotowego silnika jedno lub dwa koła pojazdu holowniczego, aby utrzymać zespół na torze.

Wróć do początku strony